Kábul 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Musadeq Sadeq)

Afganská vláda vyjadrila dnes obavy zo schôdzky na vysokej úrovni o Afganistane, ktorá sa dnes uskutočnila v Moskve za účasti Ruska, Číny a Pakistanu, ale bez akéhokoľvek zástupcu Afganistanu.

Na snímke členovia afgánskej vládyNa snímke členovia afgánskej vlády

Hovorca afganského ministerstva zahraničných vecí Ahmad Šekib Mostagni povedal, že jeho vláda nebola pozvaná a nebola ani informovaná o programe stretnutia. Tento prístup, bez ohľadu na dobré úmysly účastníkov, nepomôže k zlepšeniu situácie v Afganistane, kde vláda už vyše 15 rokov vedie vojnu s Talibanom.

Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí v spoločnom tlačovom vyhlásení oznámilo, že témami rokovania s Ruskom a Čínou boli “zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v Afganistane” a “zvýšená aktivita extrémistických skupín” vrátane miestnych odnoží organizácie Islamský štát. Trojica krajín sa dohodla na vyvíjaní úsilia o “mierový a zmierovací proces vedený Afgancami”.

Spoločné tlačové vyhlásenie konštatuje, že Rusko a Čína ako stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN potvrdili svoj “flexibilný prístup k odstráneniu jednotlivých Afgancov zo sankčných zoznamov OSN”, čo by malo byť príspevkom k mierovým snahám. “Strany sa dohodli, že budú pokračovať v konzultáciách v rozšírenom formáte a privítajú účasť Afganistanu,” dodáva vyhlásenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.