Londýn/Washington 18. marca 2018 (HSP/rusvesna.su/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Portál rusvesna publikuje zaujímavý materiál o tom, ako “západní partneri” pripravujú vojnu voči Rusku za každú cenu. Diplomatický škandál z exšpiónom Skripaľom je toho jasným dôkazom.

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a britská premiérka Theresa Mayová

Američania podporujú Theresu Mayovú v jej kampani proti Rusku. Pritom Veľká Británia a ani USA nedokážu predložiť relevantné dôkazy, ktoré by potvrdzovali ruskú vinu. Theresa Mayová tak kráča po rovnakých cestách lží a klamstiev, ako svojho času britský premiér Tony Blair, ktorý podobne ako americkí politici klamal, že Irak má k dispozícii zbrane hromadného ničenia.
Teraz je však problém v tom, že Briti sa rozhodli obviniť jadrovú veľmoc Rusko. To jednoznačne svedčí o tom, že neokonzervatívci strácajú kontrolu nad situáciou a v tlaku proti Rusku im už nepomáhajú žiadne diplomatické spôsoby a ostáva im len primitívna a hrubá sila. Aktivity Theresy Mayovej treba vnímať v kontexte spoločne s dianím v Sýrii, Američania a aj Briti sa rozhodli zvýšiť obrátky v pokračujúcej hybridnej vojne a ich cieľom je eliminovať vplyv Ruska v Bezpečnostnej rade OSN, kde má Rusko i Čína právo veta. Vďaka tomuto právu veta v Bezpečnostnej rade OSN nedokážu Američania presadzovať svoje politické plány.
Takže môžeme očakávať, že neokonzervatívci budú pokračovať v tlaku proti Rusku, budú spochybňovať výsledky ruských volieb, pokúsia sa ešte viac destabilizovať situáciu v Sýrii a na Ukrajine a môžeme očakávať aj snahy o zrušenie MS 2018 vo futbale Rusku.
Samozrejme v prípade Skripaľa nemôže Mayová predložiť relevantné dôkazy o ruskej účasti v atentáte na bývalého exšpióna. To že prišlo k útoku na Skripaľa svedčí o nekompetentnosti britských tajných služieb, ktoré nedokážu zabezpečiť potrebné dôkazy, prípadne to naznačuje že v atentáte na ruského exšpióna majú prsty priamo členovia britských tajných služieb, ktorí tak činili v rámci politickej objednávky.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už poukázal na to, že Briti nedodržali žiaden z bodov dohody Konvencie o zákaze chemických zbraní, v ktorej sa priamo hovorí, že v prípade podozrenia útokom bojovými otravnými látkami majú komisie oboch štátov vykonať potrebné šetrenia. Briti žiadne šetrenie za účasti Ruska nevykonali, čo je dôkazom, že z ich strany ide o rovnaké klamstvo, ako v prípade tvrdení o existencii irackých zbraní hromadného ničenia.
Američania a Briti už jednoznačne dokázali, že žiadne dôkazy nepotrebujú a porušujú jeden zo základných pilierov demokracie a tým je prezumpcia neviny. Briti a Američania sú presvedčení, že im stačí niekoho označiť ako páchateľa a všetci im budú veriť. Spoliehajú sa na otrepané goebbelsovské tvrdenie, že “1000x opakovaná lož sa stáva pravdou”. Takže Briti i Američania budú pokračovať v chrlení lží na adresu Ruska. Briti už vyhostili 23 ruských diplomatov, nasledovala recipročná odpoveď a Briti sa takisto pokúsia zaútočiť aj na ruské aktíva v britských bankách, čo Rusko nenechá len tak. Môžeme teda očakávať pravdepodobne ďalšiu eskaláciu napätia.
Čo sa týka východnej Ghúty, Briti aj Američania zúria, pretože v tejto sýrskej oblasti vytvorili pomerne silnú teroristickú pevnosť, vďaka ktorej môžu ostreľovať územie Damaska. Proamerickí teroristi sa zameriavali na ostreľovanie štvrte, kde sa nachádza ruské veľvyslanectvo. Sýrska armáda, ruské letectvo a sýrski spojenci však v posledných dňoch úspešne čistia oblasť východnej Ghúty a zbavujú tieto štvrte vo východnej Ghúte proamerických teroristických bánd. Ak budú boje pokračovať tak ako doteraz, hrozí obkľúčeným proamerickým bandám rýchly koniec. Ak tieto bandy sýrska armáda zlikviduje, Američania i Briti stratia ďalšiu z pák na chaotizáciu Sýrie.
Predstaviteľka USA v OSN Nikki Haleyová sa vyhráža ďalším otvoreným útokom USA voči Sýrii, samozrejme bez vypovedania vojny zo strany USA Sýrii. Nikki Haleyová doslovne povedala: “Vystríhame všetky krajiny, ktoré by sa snažili nanútiť svoju vôľu iným pomocou útoku chemickými zbraňami – mám na mysli konkrétne nezákonný sýrsky vládny režim – že USA budú v prípade nutnosti rozhodne reagovať”.
Takže Nikki Haleyová otvorene považuje Asadov režim za nezákonný, podľa jej arogantnej mienky je zákonné evidentne len to, čo si želajú americké elity. Haleyová rovnako ako Mayová a aj predtým Clintonová či Blair sa už ani nesnažia odôvodniť svoje kroky, ale uchyľujú sa k primitívnej sile a vyhrážkam, čo svedčí o tom, že ich možnosti riešiť situáciu v Sýrii sa výrazne stenčili.
Nerobme si preto ilúzie, môžeme očakávať novú provokáciu chemickými zbraňami zo strany proamerických teroristov. Sýrske vládne vojská už našli vo východnej Ghúte jedno z laboratórii v ktorom sa nachádzali látky potrebné na výrobu jednoduchých bojových otravných látok. Takýchto laboratórii na území východnej Ghúty, ktoré sú ešte stále pod kontrolou proamerických teroristov môže byť viacero. Chemický útok pod falošnou vlajkou zo strany proamerických teroristických bánd umožní Američanom i Britom otvorene v Sýrii zasiahnuť. Už teraz v Sýrii bojujú príslušníci britských a amerických špeciálnych síl, na čo upozornil aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Oslobodenie východnej Ghúty bude tvrdou porážkou pre Američanov, Britov i Izrael. Preto je pochopiteľná hystéria Nikki Haleyovej i Theresy Mayovej a sú pochopiteľné aj snahy “západných partnerov” čo najviac vyhrotiť situáciu a zatiahnuť Európu do otvorenej konfrontácie proti Rusku. Nervózni sú aj v Izraeli, pretože ak padne východná Ghúta, bude to znamenať aj porážku Izraela a oslabenie jeho vplyvu v regióne. Izrael sa obáva rastu vplyvu Iránu a libanonského Hizballáhu.
Rusko však nie je v takej pozícii, v akej bolo v čase Gorbačova, alebo Jeľcina. Rusko je jadrová veľmoc a sleduje svoje geopolitické záujmy, s tým nedokážu ani Haleyová a ani Mayová nie urobiť. Zvyšovanie napätia však môže prerásť do nepríjemnej konfrontácie, o ktorú nemá nikto záujem. Rusko vie, že v hre je aj Ukrajina a má dostatok informácii o tom, že Američania, Kanaďania, Poliaci, Briti, Litovci a Gruzínci sa angažujú na Ukrajine a snažia sa zmariť Minské dohody.
Väčšina amerických neokonzervatívcov, rovnako ako Haleyová a Mayová nikdy neslúžili v armáde, rovnako ako v armáde nikdy neslúžili ich potomkovia. Nemajú žiadnu predstavu o tom, čo im hrozí a hlasy amerických vojenských odborníkov vo svojej krátkozrakej nadutosti neberú dostatočne do úvahy, čo sa im môže vypomstiť. Rusi už slovami Putina niekoľko krát upozornili, že ich trpezlivosť sa skončila a na ľubovoľný útok voči Rusku zareagujú rozhodne a tvrdo.