Berlín 7. marca 2018 (HSP/Foto:Twitter)

Nemecká politická strana AfD sa dlhodobo usiluje o zaradenie Sýrie do zoznamu bezpečných krajín, aby Nemecko mohlo späť do vlasti deportovať neúspešných žiadateľov o azyl. Súčasnú situáciu na Blízkom východe, kde stále prebiehajú boje medzi teroristami z IS a jednotkami assadovej armády, sa rozhodli zmonitorovať niektorí členovi politického zoskupenia, ktoré kritizuje kancelárku Angelu Merkelovú za masívne prijímanie migrantov. Na sociálnej to v utorok oznámil člen delegácie AfD, ktorá sa stretla aj s veľkým muftím šejkom Ahmadom Hasúnem. Uvádza portál Novinky.cz.
Screenshot Twitter

Poslanci Spolkového snemu a krajinského snemu Severného Porýnia-Vestfálska zo strany Alternatíva pre Nemecko si boli v Sýrii urobiť vlastný obraz o “skutočnej situácii v Sýrii”, povedal člen delegácie Christiana Blexe, ktorý tiež kritizoval západné médiá, že o konflikte v tejto krajine informujú neobjektívne. Politici z AfD sa na súkromnej návšteve Damasku stretli okrem iného s muftím šejkom Ahmadom Hasúnem, ktorý v roku 2011 hrozil Európe a Spojeným štátom, že v prípade intervencie do jeho krajiny vyšle na Západ samovražedných atentátnikov. “Jeho Excelencia je presvedčená, že sa 70 percent sýrskych utečencov vráti späť do Sýrie. Vyzýva sýrskych utečencov, aby sa vrátili do vlasti,” napísal po stretnutí na Facebooku Blex.
AfD v novembri v nemeckom parlamente vyzvala, aby Berlín uzavrel s Damaskom dohodu a začal do krajiny deportovať všetkých  sýrskych utečencov. Situácia v rozsiahlych častiach Sýrie sa podľa strany totiž “podstatne zlepšila”. Strana tak reaguje na vysoký počet ekonomických žiadateľov o azyl.
Sýrčania tvoria v posledných rokoch najväčšiu skupinu migrantov v Nemecku. Vlani ich o medzinárodnú ochranu v krajine požiadalo takmer 50 tisíc. Celkom ich od začiatku vojny v Sýrii do Nemecka utieklo najmenej 700 tisíc. Od roku 2012 Nemecko nikoho do Sýrie nedeportovalo a nemieni tak urobiť prinajmenšom do konca tohto roka.
AfD v minuloročných septembrových voľbách získala 12,6 percenta hlasov a stala sa treťou najsilnejšou stranou v nemeckom Budestagu.
Nedávno minister riadiaci úrad maďarskej vlády János Lázár zverejnil na Facebooku video, v ktorom tvrdí, že okres v rakúskej metropole Viedeň sa stal v dôsledku prisťahovalectva špinavším, chudobnejším a nebezpečnejším. “Ulice sú očividne špinavšie, vládne tu väčšia chudoba a vyššia zločinnosť. Ak ich (migrantov) pustíme k nám, bude to mať za následok kriminalitu a biedu…, uviedol vo svojom videu Lázár. Podľa jeho slov v spomínanom viedenskom okrese už “belochov a kresťanov” zastupujú iba dôchodcovia, pričom “všetci ostatní sú prisťahovalci”. (Viac v článku)