AfD chce rokovať s Asadom o návrate sýrskych utečencov

Berlín 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

Pravicovo-populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) vyzýva nemecké úrady, aby začali rokovať s vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada o dohode, ktorá by umožnila návrat sýrskych utečencov do vlasti. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Na snímke poslanci AfD

Predstavitelia AfD vyjadrili presvedčenie, že bezpečnostná situácia v Sýrii sa v posledných mesiacoch výrazne zlepšila. Podľa šéfa parlamentnej frakcie strany Bernda Baumanna bol už takzvaný Islamský štát (IS) v Sýrii “v podstate porazený”, čo vytvorilo podmienky pre návrat utečencov do veľkej časti krajiny.
Nemecká vláda by preto podľa neho mala okamžite kontaktovať úrady v Damasku ohľadne rokovaní o návrate Sýrčanov nachádzajúcich sa v Nemecku. V čase vrcholiacej migračnej krízy v rokoch 2015 a 2016 dorazil do Nemecka vyše milión žiadateľov o azyl; mnohí z nich pochádzali práve zo Sýrie.
Sprostredkovanie návratu sýrskych utečencov do vlasti by bolo podľa Baumanna “príležitosťou na aspoň čiastočnú nápravu katastrofickej politiky otvorených hraníc”, ktorú uplatňoval kabinet kancelárky Angely Merkelovej.
Baumann pripustil, že sýrsky prezident Asad je naozaj diktátorom, ktorý však podľa neho v dohľadnej budúcnosti zrejme zostane v dohľadnej dobe pri moci, a preto s ním treba rokovať. Práve Asadova vláda by mala Nemecku garantovať bezpečný návrat utečencov na oslobodené územia v Sýrii, domnieva sa šéf parlamentnej frakcie AfD, píše agentúra DPA.
Predstavitelia ďalších strán v Bundestagu v tejto súvislosti zdôraznili, že vyhnanie IS z veľkých častí Sýrie v žiadnom prípade neznamená, že už v Sýrii zavládol mier. Pripomenuli tiež, že oponenti Asadovho režimu sú stále vystavení perzekúciám vrátane vrážd a mučenia.
AfD sa po septembrových parlamentných voľbách vôbec po prvý raz dostala do nemeckého spolkového parlamentu so ziskom 12,6 percenta hlasov. Mnohých voličov oslovila práve tvrdou kritikou migračnej politiky kancelárky Merkelovej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)