Miami 1. novembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Advokátka Viktora Janukoviča Oľga Prosjaňuková vystúpila na právnickej konferencii v Miami, kde porozprávala o nátlaku ukrajinských orgánov na advokátov, ktorí sa zaoberajú politickými procesmi na Ukrajine. Šokovala amerických kolegov, keď  prezradila, že generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko nemá právnicke vzdelanie

Na snímke Oľga Prosjaňuková

„Podobná situácia sa vytvorila iba kvôli tomu, že sudcov a advokátov, ktorí sa zaoberajú politickými procesmi, zbávili nezávislosti. „Neposlušných“ vyhádzujú z práce, proti nim začínajú trestné konanie, tak, ako napríklad, to bolo v prípade sudcov Obolonského okresného sudu Devjatka, Vasalatija a Titova, ktoré sa zaoberali konaním vo veci obvinenia Viktora Janukoviča z vlastizrady,“ povedala Prosjaňuková.
Skutočný šok v sále vyvolalo vysvetlenie odborníčky, prečo sa na Ukrajine deje to, čo sa deje. Prízvukovala, že samotný generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko nemá právnicke vzdelanie a na svoju funkciu bol menovaný z čisto politických dôvodov. Prosjaňuková na svojej stránke na facebooku napísala, že v prestávke konferencie sa ju americkí kolegovia pýtali, ako sa to vôbec mohlo stať, že na čelo generálnej prokuratúry „umiestnili“ človeka, ktorý vôbec nemá právnicke vzdelanie. Prízvukovali, že nevedia o tom, žeby sa také niečo stalo v inej krajine, okrem Ukrajiny.
Účastníci konferencie zažili ďalší šok, keď im Prosjaňuková porozprávala o tom, že na Ukrajine vyše desať razy pozmenili články Trestného procesuálneho kodexu z jedného-jediného dôvodu: aby sa podarilo pokročiť v procese obvinenia Janukoviča z vlastizrady. „Americkí kolegovia boli pobúrení a pýtali sa, či vôbec na Ukrajine platí prezumpcia neviny a princíp nadradenosti práva? Účastníci konferencie mi prisľúbili, že budú reagovať na tieto fakty porušovania práva a politického nátlaku na Ukrajine,“ napísala na facebooku Oľga Prosjaňuková.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Advokátka Viktora Janukoviča šokovala Američanov, keď počas konferencie v USA prezradila, že generálny prokurátor Ukrajiny nemá právnicke vzdelanie zobrazený najskôr Hlavné správy.