Košice 8. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Prvý senát Ústavného súdu SR na neverejnom zasadaní rozhodol, že Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR svojím postupom a viacerými uzneseniami na zaistenie peňažných prostriedkov porušil ústavné právo na inú právnu ochranu, ako aj právo vlastniť majetok a právo na ochranu vlastníctva advokátskej kancelárie Radomír Bžán

Na snímke predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková

Ako vyplýva z dnešnej tlačovej informácie ÚS, ústavný súd zrušil viaceré uznesenia úradu špeciálnej prokuratúry vrátane príkazu na zaistenie peňažných prostriedkov a vec vracia Úradu špeciálnej prokuratúry GP na ďalšie konanie.
Štátna spoločnosť MH Manažment, právny pokračovateľ Fondu národného majetku, zaplatila faktúru advokátovi Radomírovi Bžánovi za víťazstvo v arbitráži o Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG), ale s výhradou, takže ho súčasne štát žaloval. Bžán by mal dostať 17 miliónov eur, no už nejakú časť mal zaplatenú. Peniaze vo výške okolo 12,5 milióna eur na účet advokátskej kancelárie odišli, ale na základe podania žaloby ich zablokovali orgány činné v trestnom konaní.
 
 
Príspevok Advokát Bžán môže oslavovať: Ústavný súd mu potvrdil odmenu 17 miliónov eur. Špeciálna prokuratúra mala porušiť jeho práva zobrazený najskôr Hlavné správy.