Kyjev, 14. decembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

„Žoldnierom – snajperom z Gruzínska, ktorí zabíjali ľudí v centre Kyjevu počas Majdanu v r. 2014, mali zaplatiť po 5 tisíc dolárov,“ povedal to dnes počas priameho prenosu v relácii televíznej stanice 112 Ukrajina advokát „Berkutu“ Alexander Gorošinskij.
Na snímke advokát „Berkutu“ Alexander Gorošinskij

Ako dnes oznámil Gorošinskij, dvaja gruzínski občania prezradili ukrajinským advokátom, že boli v zostave 50-člennej skupiny gruzínskych snajperov, ktorých špeciálne priviezli na Ukrajinu, aby zabíjali demonštrantov a policajtov „Berkutu“ a tým vyvolali nepokoje a štátny prevrat. Dvaja Gruzínci podčiarkli, že boli síce v 50-člennej skupine gruzínskych snajperov, ale oni osobne nestrieľali ani na demonštrantov, ani na príslušníkov „Berkutu“.
„Každá skupina snajperov mala 10 členov, boli umiestnení v rôznych lokalitách, aby mohli strieľať z rôznych pozícií a nik by nedokázal zistiť, kto vlastne strieľal – demonštranti alebo príslušníci „Berkutu“. Strieľať mohli iba na rozkaz veliteľov týchto skupín,“ uviedol Gorošinskij.
Tieto informácie prezradil v súvislosti s tým, že sa dnes konalo ďalšie súdne pojednávanie v Sviatošinskom okresnom súde Kyjevu, na ktorom sa pojednáva vo veci tragických udalostí na Inštitútskej ulici 20. februára 2014. Mnohé ukrajinské média dnes uviedli, že v tejto záležitosti po takmer 4 rokoch došlo k radikálnej zmene. Kým predtým v streľbe obviňovali príslušníkov „Berkutu“ a niektorých demonštrantov, zisťuje sa, že úradovali gruzínski snajperi – žoldnieri, ktorých, ako tvrdia svedkovia, do Kyjevu poslal Michail Saakašvili, aby zabíjali ľudí na oboch stranách a vyvolali masové neporiadky a chaos.
Navyše na internete obyvatelia Ukrajiny a iných krajín si mohli pozrieť film talianskeho novinára Giana Micalessina „Ukrajina. Skrytá pravda“, v ktorom svedkovia – gruzínski snajperi Koba Nergadze a Alexander Revazišvili povedali konečne pravdu o vraždách na Majdane – kto to všetko zorganizoval a kto to zrealizoval.
Tento film premietala aj talianska televízna stanica „5. kanál“. Svedkovia tvrdili, že skupinu gruzínskych snajperov do Kyjevu osobne poslal gruzínsky exprezident Michail Saakašvili. Vysvetlili, že gruzínskym snajperom rozkázali, aby strieľali na demonštrantov a na príslušníkov „Berkutu“, aby poštvali obe skupiny proti sebe.
Alexander Gorošinskij dnes vyhlásil, že obaja svedkovia sú ochotní vypovedať pred ukrajinským súdom. Mnohé ukrajinské média uvádzajú, že vo veci vyšetrenia krvavých udalostí na Majdane spred takmer 4 rokov došlo k nečakanému a radikálnemu zvratu. Mnohí novinári aj predtým hovorili, že to bola organizovaná krvavá provokácia. Gorošinskij potvrdil, že je to pravda.
Eugen Rusnák

Film Gianniho Micalessina o gruzínskych snajperoch na Majdane si môžete pozrieť tu /ruský dabing/:

Šokujúcu pravdu o vraždách na Majdane porozprával Alexander Gorošinskij v relácii televíznej stanice 112 Ukrajina. Rozhovor si môžete pozrieť tu: