Symbolom tzv. zamatovej či nežnej revolúcie v roku  1989 v bývalom Česko-Slovensku boli študenti. Vyslúžili si obdiv za svoju odvahu postaviť sa proti režimu. U mnohých ľudí dodnes pretrváva pocit, že iba mladí ľudia dokážu zmeniť chod dejín. Dnes vidíme, ako je práve mládež zneužívaná na politické ciele. Mladí ľudia vo svojej neskúsenosti, keď ich postavia pred veľké výzvy a úlohy, môžu sa cítiť dôležití, a niektorí práve tento pocit potrebujú. Najmä ak  jedinými hodnotami, ktoré uznávajú, sú peniaze. A treba priznať, že dnešná nielen slovenská, ale ešte viac západoeurópska spoločnosť upadla do hlbokej mravnej krízy. Hodnoty jej diktujú Sorosove financie, o ktorých sa sám vyjadril, že sú jedinou univerzálnou hodnotou pre svet. Lapidárnejšie nemohol svoju rolu na veľkých protikorupčných pochodoch dokázať ich organizátor – študent David Straka, keď priznal, „že to nie je z jeho hlavy“. O kauze Gorila nevedel novinárom povedať zhola nič. Ostatný, tretí protikorupčný pochod odhalil ešte viac.  Aj keď sa vo verejnosti prepierala kauza prezidenta Andreja Kisku, ktorého ústavný sudca Štefan Harabin nazval vydierateľným daňovým podvodníkom, organizátori protikorupčných pochodov mu vyjadrili podporu. V deň, keď sa proti nemu konalo protestné zhromaždenie pred prezidentským palácom!

DVOJIČKY KAPITÁLU

Korupcia nikdy nebola neznámym pojmom v našej spoločnosti. Ibaže ani počas minulého režimu nemali korupcia a klientelizmus miesto vo verejnom živote. S jej legitimizáciou sa začalo až po roku 1989. Ukázalo sa, že klientelizmus je v USA upravený zákonom, a diskutovalo sa o tom, či neprevziať takúto zákonnú normu aj na Slovensku.  S klientelizmom ruka v ruke kráča korupcia. Bolo by iste zaujímavé vedieť, za čo dostali zahraničné firmy objednávky na Slovensku. Trebárs firma Siemens na osvetlenie Bratislavy a celý rad ďalších. Ako inak, ak nie korupciou možno nazvať financovanie mimovládnych organizácií platených v prospech cudzích záujmov? Soros o korumpovaní politikov v štátoch, v ktorých chcel získať vplyv, dokonca napísal knižku. A napriek tomu, že o týchto Sorosových deťoch verejnosť vie,  náchylná je im uveriť.

PESTOVANIE CHAOSU

Vyvolávanie masovej hystérie je najlepšia cesta k chaosu a nastoľovaniu nových poriadkov. Za živým príkladom netreba ísť ďaleko. Straka hovorí, že pochodmi a petíciami chcú dosiahnuť, aby sa Slovensko niekam posunulo. Niekam, no nevie kam a ako. „Buď Slovensko zmení nás, alebo my zmeníme Slovensko,“ myslí si Straka. S kým chce pomery meniť, ak na čele štátu stojí daňový podvodník? Aká je to autorita pre občanov? Korupcia je rakovina verejného života. Ale proti nej nemôžu bojovať chorí na rakovinu. Spoluorganizátorkou protikorupčných pochodov je Karolina Farská. Tínedžerka Karolína má za sebou „výcvik“ v občianskom združení Slovenská debatná asociácia (SDA), ktorá je od roku 1999 nástupcom debatného programu Nadácie otvorenej spoločnosti. A táto Sorosova organizácia dostáva na svoju činnosť „na podporu dlhodobej systematickej práce s mládežou“ dotácie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.  SDA má za sebou dvojročný projekt pre učiteľov, cez ktorý vyškolili takmer dvesto adeptov. Pokiaľ v okolitých štátoch zamedzujú vplyv cudzích záujmov na rozklad spoločnosti, na Slovensku ich nielen tolerujeme, ale ešte aj finančne podporujeme. Dokedy?

Eva ZELENAYOVÁ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK