Ammán/Budapešť 6. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI/Szilard Koszticsak)

Jordánsko potrebuje viac podpory pri starostlivosti o utečencov, vyhlásil v pondelok v Ammáne maďarský prezident János Áder, ktorý tam s manželkou Anitou Herczeghovou pricestoval na päťdňovú oficiálnu návštevu.
Na snímke maďarský prezident János Áder

Maďarskú hlavu štátu prijal s vojenskými poctami jordánsky kráľ Abdalláh II. Áder rokoval s predsedom vlády Jordánska Háním Mulkím a s predstaviteľmi parlamentu, informovala agentúra MTI.
“Dva najväčšie problémy Jordánska sú v súčasnosti financovanie utečeneckej krízy a zmierňovanie sucha, ktoré je spôsobené klimatickými zmenami,” povedal prezident novinárom.
Podľa jeho slov v uplynulých šiestich rokoch utieklo zo Sýrie do Jordánska v dôsledku občianskej vojny poldruha milióna utečencov. “Jordánsko právom očakáva, že na starostlivosť o nich budú prispievať aj medzinárodné organizácie,” povedal maďarský prezident.
Pripomenul, že v posledných rokoch medzinárodné organizácie poskytli na tento účel iba polovicu sľúbeného objemu finančných prostriedkov, v tomto roku dokonca iba 20 percent. Pritom príjmy Jordánska z cestovného ruchu a tranzitných poplatkov vplyvom utečeneckej krízy poklesli.
Maďarský prezident vysoko ocenil Jordánsko za starostlivosť o utečencov a za zaistenie spoločenského zmieru v krajine. Zdôraznil, že zachovanie stability Jordánska je nielen záujmom krajín regiónu, ale aj Európskej únie. Tá by podľa neho mala práve preto poskytnúť tejto blízkovýchodnej krajine viac finančnej podpory.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.