Moskva 16. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel)
 

K pochopeniu „činnosti, impulzov a obáv“ Ruska je nutné venovať pozornosť historickým paralelám, ktoré používa Kremeľ, píše The Baltimore Sun. Podľa názoru TBS sa Vladimir Putin orientuje vo svojej politike na Alexandra III., čo vyplýva z prezidentových slov pri minuloročnom odhalení cárovho pamätníka.

Na snímke Vladimir Putin

Minulý týždeň Vladimir Putin vstúpil do svojho štvrtého prezidentského obdobia, píše novinárka The Baltimore Sun Ala Creciun Graffová. Západ často čerpá znalosti o Rusku z krátkych správ a nechápe jeho dlhodobé politické zameranie. Vladimir Putin jedná v dlhodobých historických kategóriách a v posledných rokoch ich využíval k dosiahnutiu svojich politických cieľov. Preto je potrebné k pochopeniu politického vektora Moskvy venovať pozornosť dejinám, ktoré využíva Kremeľ.
V novembri v Livadijskom paláci na Jalte Putin odhalil pomník ruského cára Alexandra III. Podľa autorkinho názoru je pamätník rovnako symbolický ako miesto: Livadijský palác bol letnou rezidenciou Romanovcov a tiež miestom konania Jaltskej konferencie. Bol to prvý pomník, ktorý Putin odhalil na počesť ruského cára, a jeho voľba svedčí o mnohom: Alexander III. je známy svojím odmietnutím kurzu europeizácie a hľadaním výlučne ruských politických hodnôt, tradícií a noriem. Medzi historikmi má Alexander spornú povesť: z jednej strany bol nacionalistom s „antisemitskými názormi” a z druhej strany sa zaslúžil o silný ekonomický rozvoj Ruska po roku 1880.
Po viac než sto rokoch Alexander III. opäť získal politickú a kultúrnu dôležitosť po uvedení filmu Lazebník sibírsky od Nikitu Michalkova. „Film presne zobrazil ruskú monarchistickú tradíciu ako príťažlivú alternatívu prekonanej sovietskej ideológie,” uvádza Graffová. Slávnostné odhalenie pamätníka a Putinov príhovor boli naplnené „jemným symbolizmom”. Ruský prezident urobil paralelu so svojim vlastným imidžom „populárneho štátneho činiteľa, vlastenca s hlbokým zmyslom pre osobnú zodpovednosť za osud krajiny”. Putin rovnako ako Alexander chce, aby národ bol založený „nielen na ekonomickej a vojenskej sile, ale i na tradíciách”.
Keď Putin chválil rozhodnosť Alexandra „brániť záujmy Ruska priamo a otvorene”, zdôvodnil tak zahraničnopolitické stanovisko Moskvy v posledných rokoch. Táto politika ako v 80. rokoch 19. storočia, tak i teraz „zaistila rast vplyvu a autority Ruska vo svete,” zdôraznil Putin. Podľa názoru Graffovej nasledujúcich šesť rokov výkonu funkcie prezidenta Putin charakterizoval sám, keď zovšeobecnil vládu Alexandra ako „epochu návratu ku koreňom a historickej spravodlivosti”. To znamená pokračovanie „centralizácie a personalizácie moci,” domnieva sa autorka. Vo vzťahu k Západu to bude znamenať odmietnutie západného štýlu vlády v prospech historických tradícií. „Chápanie Ruska Vladimira Putina vyžaduje venovanie pozornosti historickým zmyslom. Bez vnímania dlhodobej perspektívy zostanú konania, impulzy a obavy Ruska nepochopené a vzťahy medzi Západom a Moskvou budú vždy krehké,” došla k záveru novinárka The Baltimore Sun.
 

Príspevok Aby sme pochopili Putina, musíme chápať ruskú históriu zobrazený najskôr Hlavné správy.