Kalifornia 25. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Minchillo)

Kvôli škandálu s ľuďmi, ktorí majú tmavú pleť, Google photo nepodporuje požiadavky pre vyhľadanie typu “gorila”, “šimpanz”, “makak”. Čo to je – jemný výsmech alebo nedokonalosť programu?
Ilustračné foto

Ako to všetko začalo:
V roku 2015 vývojár programového zabezpečenia tmavej pleti priviedol do rozpakov spoločnosť Google, keď oznámil, že servis fotografie Google Photo označil jeho snímku s tmavým priateľom ako “fotografie dvoch goríl”. Google sa ospravedlnil, ale programátor sa stal verejnou postavou a oznámil, že označenie “gorila” sa nebude priraďovať ku skupinovým snímkam.

Po dvoch rokoch došlo k tomu, že niektoré primáty úplne zmizli zo slovnej zásoby vyhľadávacieho programu.
Portál WIRED skúšal službu Google Photo a použil 40 000 fotografií s rôznymi zvieratami. Je zaujímavé, že vyhľadávač naozaj rozpoznáva skoro všetky druhy, občas veľmi vzácne. Ale na požiadavku “gorila”, “šimpanz”, “makak” systém odpovedá jednoducho – nič nie je nájdené.
Požiadavky ako “čierny muž”, “čierna žena” alebo všeobecne “čierny človek” viedli k tomu, že Google vyberal čiernobiele snímky osôb, ktoré rozlišoval podľa pohlavia, ale vôbec nie podľa rasy. Človeka s tmavou pleťou bolo možné nájsť, len keď zadávali do Googlu “Afro” alebo “Afričania”, pričom výsledok nebol jednoznačný.
Google potvrdil, že po udalosti z roku 2015 slovo “gorila” bolo zaradených do cenzúry v systéme vyhľadanie. Podobná cenzúra sa dnes týka aj slov “makak”, “šimpanz” a “opice”.
“Technológia označovania zobrazenia je celkom nová a nie je ideálna,” napísal hovorca spoločnosti.