Washington 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)
 
USA v roku 2017 “potichu” zlikvidovali leteckú základňu na Cypre, ktorá slúžila k “nejasnému účelu“, a na ktorej prevádzku bolo vynaložené asi 71 miliónov dolárov, oznámila televízia ABC s odvolaním sa na správu úradu generálneho inšpektora (OIG) ministerstva zahraničia

Ilustračné foto

Podľa tohto dokumentu bola základňa zriadená v septembri 2013 a zatvorená v auguste 2017. Nachádzala sa na Cypre, bolo na nej dislokovaných päť vrtuľníkov a asi 40 vojakov. USA to stálo asi 20 miliónov dolárov ročne, uvádza ABC.
Podľa zverejnených informácií letecká základňa bola zriadená bez schválenia riadiacej leteckej rady (AGB) ministerstva zahraničia. Zahraničnopolitický rezort USA nedokázal vysvetliť účel tejto základne, pravdepodobnosť jej využitia ani odhadovanú cenu stiahnutia zamestnancov. Treba poznamenať, že americké ministerstvo zahraničia by mohlo ušetriť takmer 71 miliónov dolárov, keby sa zbavilo potenciálne zbytočných strát a riadilo sa patričnými procedúrami.
Podľa názoru televíznej stanice bola táto základňa na Cypre zriadená na pozadí obáv po ozbrojenom útoku na základňu CIA v líbyjskom Benghází. Pri útoku zahynuli štyria občania USA vrátane veľvyslanca Christophera Stevensa.
 
Príspevok ABC informovala o zbytočných amerických nákladoch za leteckú základňu na Cypre zobrazený najskôr Hlavné správy.