Káhira 17. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Yuri Kochetkov/Pool photo via AP)

Palestínsky líder Mahmúd Abbás znovu v stredu kritizoval Donalda Trumpa, keď vyhlásil, že rozhodnutie prezidenta USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela bolo “hriešne” a “nešťastné”.
Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Abbás uviedol na konferencii v egyptskej Káhire, že USA sa diskvalifikovali do budúcnosti ako sprostredkovateľ dlhodobo pozastavených rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Dlhoročný odporca násilia ďalej povedal, že Palestínčania sa budú aj naďalej snažiť realizovať svoje požiadavky mierovou cestou, až kým nezískajú svoje práva späť.
Vyhlásenia palestínskeho lídra na egyptskej konferencii o Jeruzaleme zazneli pred víkendovou návštevou amerického viceprezidenta Mikea Pencea v regióne. Je najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý navštívi Blízky východ od Trumpovho decembrového rozhodnutia o Jeruzaleme. Navštívi Egypt, Jordánsko a Izrael, ale nestretne sa s Palestínčanmi, pripomína agentúra AP.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásil, že si je istý, že veľvyslanectvo Spojených štátov sa z Tel Avivu do Jeruzalema presťahuje ešte v priebehu tohto roka, teda oveľa skôr, než odhadovali predstavitelia administratívy prezidenta Donalda Trumpa.
Prezident USA zvrátil desaťročia platnú americkú zahraničnú politiku – a rozhneval mnohých ľudí – keď oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahujú tam z Tel Avivu svoje veľvyslanectvo.
Americkí predstavitelia tvrdili, že je nepravdepodobné, aby sa akákoľvek ambasáda v Jeruzaleme otvorila ešte pred koncom Trumpovho prvého obdobia v prezidentskom úrade.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.