Ramalláh 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval medzinárodné spoločenstvo na stanovenie časového harmonogramu odsunu izraelských síl z okupovaného Predjordánska.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd AbbásNa snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Šéf palestínskej samosprávy tak reagoval na piatkovú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá požaduje od Izraela zastavenie osídľovacích aktivít na západnom brehu Jordánu. Schválenie rezolúcie umožnili Spojené štáty, ktoré sa zdržali hlasovania a na rozdiel od viacerých podobných prípadov z minulosti nepoužili svoje právo veta.

Prijatá rezolúcia BR OSN vytvára základ pre “vážne mienené rozhovory o ukončení (izraelskej) okupácie”, vyhlásil Abbás v pondelok večer na zasadnutí ústredného výboru svojej strany Fatah.

Palestínsky líder súčasne vyjadril nádej, že na rezolúciu nadviaže aj Francúzskom organizovaná mierová konferencia o mieri na Blízkom východe, ktorá sa má uskutočniť 15. januára.

Konferencia by podľa Abbása mala vyústiť v prijatie medzinárodného mechanizmu a konkrétneho časového rozvrhu na ukončenie izraelskej okupácie Predjordánska a Východného Jeruzalema.

Izraelskí predstavitelia francúzsku iniciatívu opakovane odmietli. Namiesto toho naliehajú na palestínsku stranu, aby sa vrátila k priamym rokovaniam s Izraelom.

Za novú rezolúciu BR OSN hlasovalo 14 z 15 členov BR OSN. Dokument označuje výstavbu izraelských osád v Predjordánsku za prekážku pre dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Od Izraela požaduje, aby svoje osídľovacie aktivity na Západnom brehu zastavil.  Novozvolený prezident USA Donald Trump sa vyslovil proti rezolúcii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.