Caracas 8. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov)
 
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa obáva presunu veľvyslanectiev ďalších krajín v Izraeli do Jeruzalema. Na návšteve Venezuely apeloval na vlády štátov Južnej Ameriky, aby takéto kroky nepodnikali. Väčšina krajín rešpektuje východný Jeruzalem ako hlavné mesto štátu Palestínčanov, povedal Abbás v pondelok miestneho času v Caracase, informuje agentúra DPA.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Izrael v pondelok oznámil, že svoje veľvyslanectvo chce koncom mája v Jeruzaleme otvoriť aj juhoamerický Paraguaj.
Americký prezident Donald Trump v decembri oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem na hlavné mesto Izraela a premiestnia tam svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu. Rovnaký krok medzitým avizovala aj Guatemala. Obe krajiny chcú svoje ambasády v Jeruzaleme otvoriť budúci týždeň.
Na palestínskych územiach došlo po Trumpovom medzinárodne ostro kritizovanom oznámení k nepokojom, píše DPA. Izrael obsadil v roku 1967 prevažne palestínsku východnú časť Jeruzalema, ktorý neskôr v rozpore s rezolúciami OSN vyhlásil za svoje hlavné mesto. Palestínčania žiadajú, aby sa východný Jeruzalem stal metropolou ich budúceho štátu. Podľa medzinárodného spoločenstva musí byť štatút Jeruzalema stanovený spoločne v rámci budúcich mierových rokovaní Izraela a Palestínčanov.
 
Príspevok Abbás vyzval juhoamerické štáty, aby nepresúvali veľvyslanectvá do Jeruzalema zobrazený najskôr Hlavné správy.