New York 20. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás varoval dnes Izrael, aby nezmenil desaťročia dlhý konflikt na Blízkom východe na náboženský
Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Palestínsky líder v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku varoval Izrael, aby nerobil jednostranné rozhodnutia týkajúce sa Chrámovej hory – miesta posvätného pre moslimov aj židov, ktoré sa nachádza v Starom Meste v Jeruzaleme. Abbás dodal, že by to bolo ako “zahrávať sa s ohňom”.
Uvedené posvätné miesto sa stalo príčinou nedávneho napätia, keď tam Izrael po streľbe na dvoch izraelských policajtov nainštaloval, a potom odstránil, rámové detektory kovov. Tento komplex, kde sa nachádza aj mešita al-Aksá a Skalný dóm, spravujú moslimovia. Židia ho môžu navštevovať, ale nie sa tam modliť.
Abbás v prejave na VZ OSN uviedol, že Izrael ohrozuje dvojštátne riešenie palestínsko-izraelského konfliktu, pretože pokračuje v rozširovaní svojich osád a výstavbe obydlí na palestínskych územiach, vrátane východného Jeruzalema. Abbás dodal, že na palestínsky štát už nie je žiaden fyzický priestor.
Na dnešné Abbásove výroky zareagoval vyhlásením veľvyslanec Izraela pri OSN Danny Danon. Podľa neho Abbás v prejave “šíril klamstvá”, ktoré “povzbudzujú nenávisť”.
Izraelský ambasádor uviedol: “Dnešné lži a výhovorky už zasa ukázali, že palestínske vedenie sa notoricky vyhýba mieru.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.