Ramalláh 4. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)
 
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás bol v piatok opätovne zvolený za predsedu výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). Infrmovala o tom agentúra Reuters.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

K očakávanému Abbásovmu opätovnému znovuzvoleniu došlo na záver zasadnutia Palestínskej národnej rady (PNC), ktoré sa konalo tento týždeň v Ramalláhu na okupovanom západnom brehu Jordánu. PNC zvolil nový výkonný výbor, ktorý je najvyšším orgánom OOP.
Abbás zvolal PNC čiastočne aj pre to, aby jej delegáti sformulovali novú stratégiu, ktorá by bola reakciou na rozhodnutia prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahovať tam americké veľvyslanectvo.
Na zasadnutie PNC vrhla tieň kritika, ktorú Abbásovi adresovalo viacero štátov za jeho úvodný prejav. Izrael ho označil za otvorene antisemitský, americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman na sociálnej sieti Twitter uviedol, že palestínsky prezident svojimi vyjadreniami dosiahol “nové dno”. “Pre všetkých, ktorí si myslia, že Izrael je príčinou toho, že nemáme mier, zamyslite sa opäť,” napísal veľvyslanec USA v Izraeli.
Abbásova rétorika podľa agentúry AP odráža eskalujúce napätie medzi Palestínčanmi a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa, s ktorou po uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela prerušili kontakty.
 
Príspevok Abbás sa opäť stal predsedom výkonného výboru OOP zobrazený najskôr Hlavné správy.