Ammán 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Hadi Mizban)

Iracký premiér Hajdar Abádí a vplyvný iracký šiitský duchovný Muktadá Sadr absolvovali v nedeľu rokovania v Jordánsku, ktoré sa uskutočnili len niekoľko hodín po tom, ako americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson počas návštevy v tomto regióne vyzval Irak a Saudskú Arábiu, aby spojili svoje sily a spoločne čelili rastúcemu vplyvu Iránu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP
Iracký premiér Hajdar Abádí

Saudská Arábia, ktorá je na čele sunnitských krajín regiónu zahŕňajúceho i Jordánsko, je znepokojená rastom vplyvu Iránu na vývoj v Iraku, kde Teherán podporuje šiitské polovojenské jednotky bojujúce proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).
V nedeľu v neskorých večerných hodinách oznámil úrad irackého šiitského duchovného Sadra jeho stretnutie s jordánskym princom Gházím, ktoré sa konalo na území Jordánska. Tento duchovný v minulosti vyzýval šiitské milície, aby sa rozpustili.
V nedeľu večer sa v Jordánsku uskutočnila aj schôdzka jordánskeho kráľa Abdalláha II. a irackým premiérom Hajdarom Abádím, ktorý sa predtým v Saudskej Arábii stretol so šéfom americkej diplomacie Tillersonom.
Okrem toho Abádí v nedeľu spoločne so saudskoarabským kráľom Salmánom v Rijáde spolupredsedal prvému stretnutiu tzv. koordinačnej rady za prítomnosti amerického ministra zahraničných vecí.
Tillerson vyzval obe strany na rozšírenie vzájomnej spolupráce. Salmán zdôraznil podporu svojej krajiny pre “irackú jednotu a stabilitu” narážajúc na nedávne referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu.
Saudskoarabský kráľ vyhlásil, že ide o “historickú šancu na nastolenie efektívneho partnerstva” medzi jeho krajinou a Irakom. Abádí uviedol, že je s posilňovaním vzťahov medzi Irakom a Saudskou Arábiou “spokojný”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.