Washington 11. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-NYPD via ABC News, Det. Greg Semendinger)
 
Pred 17 rokmi sa stala udalosť, ktorá rozdeľuje ľudí celého sveta na dva tábory podľa toho, ktorej konšpirácii veria: či tej oficiálnej, alebo niektorej z tých neoficiálnych. Všetci sa však zhodnú na tom, že to bola historická udalosť, ktorá zmenila svet a stala sa oficiálnym zdôvodnením americkej intervencie vo viacerých krajinách.

Na snímke útok na Svetové obchodné centrum ( WTC ) v New Yorku z 11. septembra 2001

Čo sa vlastne stalo jedenásteho septembra 2001? V dôsledku útokov spadli v meste New York dve veže Svetového obchodného centra, ktoré patrili v tom čase medzi najvyššie stavby sveta. Okrem nich spadla aj ďalšia budova stojaca obďaleč a bol poškodený Pentagon, centrálna vojenská budova USA. Zahynuli tisíce ľudí. To je zhruba všetko, na čom sa zhodnú viacmenej všetky verzie tej udalosti z oboch strán.
Oficiálna verzia hovorí, že sa to stalo v dôsledku únosu lietadiel dvomi desiatkami prevažne saudskoarabských teroristov, ktorí tými lietadlami narazili do spomínaných budov v rámci svätej islamskej vojny. Naopak, mnohé neoficiálne verzie hovoria, že išlo o akciu amerických elít, ktorá mala poslúžiť ako zámienka na rozpútanie tzv. vojny proti terorizmu a ospravedlniť útočné vojny do viacerých islamských krajín.
Priaznivci oficiálnej verzie zväčša neveria tomu, že by v demokratickej krajine bolo možné, aby vláda niečo také spáchala voči vlastným občanom, a že by bolo vôbec možné takú veľkú akciu utajiť, a spochybňujú záplavu najrôznejších, sčasti naozaj pochybných vysvetlení, ktoré sa navzájom vylučujú. Iní naopak poukazujú na množstvo podozrivých faktov, nezrovnalostí a chýb v oficiálnej verzii, medzi ktorými sa často objavujú napríklad pochybnosti o spôsobe, akým spadlo WTC a najmä budova číslo 7, či záhadné zmiznutie lietadla, ktoré údajne narazilo do budovy Pentagonu.
Ťažko presviedčať priaznivcov ktorejkoľvek z týchto verzií, a preto si poďme radšej zhrnúť fakty o tom, čo sa v mene vojny proti terorizmu stalo potom. Pár týždňov po páde dvojičiek USA zaútočili na Afganistan, kde síce zvrhli vládu Talibanu, ktorý však krajinu v podstate dodnes ovláda. Zahynuli desiatky tisíc ľudí, zato rekordne vzrástla produkcia ópia.
V roku 2003 USA rozpútali vojnu v Iraku. Spojenie medzi 11. septembrom a Irakom nebolo nikdy dokázané, ale pod vymyslenou zámienkou, že prezident Saddám Husajn vlastní chemické zbrane, USA vtrhli do Iraku a predtým bohatú krajinu celkom zničili. Zahynuli státisíce ľudí.
V roku 2011 NATO pod vedením USA rozpútalo najprv občiansku vojnu v Líbyi, aby následne pod zámienkou obavy z humanitárnej katastrofy krajinu napadlo. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí bol zavraždený a bohatá krajina úplne rozvrátená. Zahynuli tisíce ľudí.
V roku 2011 bola v Sýrii rozpútaná vojna proti vláde prezidenta Bašára Asada, kde tzv. opozícia bola intenzívne podporovaná najmä USA, ale aj ďalšími ich spojencami. Výsledkom bol vznik tzv. Islamského štátu na veľkej časti územia Sýrie. Vstup ruských a iránskych spojencov Sýrie do vojny zvrátil jej priebeh, ale dodnes tam proti  legitímnej vláde bojujú žoldnierske oddiely a teroristické bandy vytvorené vďaka podpore Spojených štátov, ktoré dodnes nezákonne okupujú časť sýrskeho územia. Krajina je totálne zdevastovaná, zahynuli státisíce ľudí.
Dá sa to zhrnúť do konštatovania, že výsledkom amerického boja proti terorizmu v období po deviatom septembri 2011 bol nárast svetového terorizmu, nárast nepokojov v regióne Blízkeho východu a Stredomoria, rozvrat viacerých predtým bohatých a nezávislých krajín, obrovská migrácia, bieda a státisíce mŕtvych.
Ivan Lehotský
 
Príspevok 9/11 – začiatok radu amerických vojen v mene boja proti terorizmu. Hoci terorizmus ďalej prekvitá, zničených bolo viacero bohatých krajín zobrazený najskôr Hlavné správy.