Svet 17. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Prvotriedne odporúčania, ktorá sa aj dnes hodia vám i vašim synom
Ilustračné foto

4. gróf Chesterfieldský, ktorý sa narodil v Londýne v roku 1694, v priebehu mnohých rokov písal listy svojmu synovi, ktoré neskôr boli zverejnené. V listoch synovi Chesterfield radí potomkovi, ako sa najlepšie dvoriť ženám, ako chodiť na toaletu, ako si čistiť nechty a poučuje ho vo všetkých ostatných oblastiach života. Tieto rady sú aktuálne aj dnes.

O nechtoch
“Je potrebné, aby špičky tvojich nechtov boli hladké, čisté a bez čiernych lemov, ktoré zvyčajne majú jednoduchí ľudia. Špičky nechtov musia byť zaoblené, čoho ľahko dosiahneš, keď si ich budeš opatrne odstrihávať; vždy keď si budeš upravovať ruky, čistí si kožtičku okolo nechtov.”

O tanci
“Podľa tradície sa môže stať, že mladý človek bude musieť tancovať, preto si pamätaj, že sa musíš naučiť dobre tancovať. A ani keď bude niečo vyzerať smiešne, nesmieš pri tom smiešne vyzerať ty. ”

O ústach
“Ak sa človek nestará o svoje ústa, môže za to potom draho zaplatiť … Preto chcem, aby si si ráno hneď po prebudení štyri až päť minút čistil zuby mäkkou kefkou a použil na to teplú vodu, potom si päťkrát až šesťkrát vypláchni ústa.”

O mäse a hydine
“Nemôžem ukončiť rozhovor, aby som ti nepovedal, ako je dôležité dobre narezať mäso a hydinu; hoci je to maličkosť, každý z nás to musíme robiť dvakrát denne, a keď to človek nevie, je pre neho dokonca taká maličkosť problémom.”

O sebadôvere
“Nič tak nezhadzuje mladého človeka a netlačí ho do zlej spoločnosti, či už je to mužská alebo ženská spoločnosť, ako bojazlivosť a nedostatok sebadôvery. Ak si sám myslí, že sa nezapáči dáme, môže si byť istý, že to tak aj bude.”

O ušiach a nose
“Dôkladne si ráno čistí uši a snaž sa dobre vysmrkať vždy, keď sa k tomu naskytne dobrá príležitosť, ale nikdy sa potom nepozeraj na vreckovku.”

O diamantových prackách
“Som veľmi rád, že si dostal diamantovýé pracky v poriadku. Chcem len, aby si ich nemal krivo na svojich črieviciach, a aby ich pančuchy nezakrývali. Mrzelo by ma, že by si zo seba urobil úžasného šviháka, ale je pravda, že je lepšie byť švihák ako lajdák. ”

O prirodzených potrebách
“Poznal som jedného človeka, ktorý si tak vážil svojho času, že nechcel strácať ani tie minútky, ktoré musel venovať prirodzeným potrebám … Preto si vždy kúpil nejaké lacné vydanie kníhy, vytrhol z nej dve stránky a bral si ich so sebou na záchod, kde si ich najprv prečítal a potom ich obetoval. Tým ušetril veľa času a radím ti, aby si nasledoval jeho príklad … Akúkoľvek knihu, akú týmto spôsobom prečítaš, si dobre zapamätáš. ”