18. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Títo ľudia vedia všetko o IT priemysle a môžu si dovoliť kúpu akejkoľvek techniky. Ale ich deti si pravidelne sťažujú na to, že nemôžu používať gadgety ako ich rovesníci.

Na snímke Bill Gates

Bill Gates – jeden zo zakladateľov spoločnosti Microsoft
Bill má tri deti. A všetky mali zakázané používať smartphony do 14 rokov. Podľa Gatesa si deti sťažovali na to, že nemôžu mať vytúženú elektroniku rovnako ako ich rovesníci. Ale rodičia boli neoblomní. Potom, čo sa deti Gatesa nakoniec vybavili najmodernejšími IT hračkami, v rodine vznikli pravidlá, ktorá sa týkali používania tejto techniky:

– Mohli sa používať len na úlohy a komunikáciu s kamarátmi
– Bolo zakázané ich používať počas jedla a po večierke
– Rodičia mali právo obmedzovať dobu používania elektroniky

Mimochodom, v rodine Gatesa deti nežiadajú o kúpu módnych “jablčiek”  a s radosťou používajú telefóny a tablety s operačným systémom Windows.

Chris Anderson – tvorca dronov, zakladateľ spoločnosti 3D Robotics
Deti Chrisa sa podriaďujú prísnym pravidlám, ktoré umožňujú minimalizovať použivanie smartfónov a tabletov. Podľa vývojárov sa deti sťažujú, že nikto z ich rovesníkov nemusí trpieť tak prísne obmedzenia.

Ale sám Anderson hovorí, že sa len snaží zabrániť závislosti detí na elektronike a zmenách, ktoré môže priviesť do ich životov. Navyše podľa starostlivého otca na sieti čaká potomkov neobmedzené množstvo nežiadúcej erotiky a obsahu z anonymných zdrojov.

Dick Costolo – bývalý generálny riaditeľ Twitteru
Dick sa rozhodol neobmedzovať deťom dobu používania gadgetov. Ale dal im priestorové obmedzenia. Deti v rodine Costolov môžu používať elektroniku iba v obývacej izbe. To znamená, že si tablety nemôžu vziať so sebou do postele alebo surfovať na internete počas obeda.

Evan Williams – zakladateľ Twitteru a spoločnosti Ryra Labs, ktorá sa zaoberá tvorbou webservisu Blogger
Evan má so svojou ženou Sárou dvoch synov. Ale ani jeden z chlapcov doteraz nemá iPad. Namiesto toho sú v dome Williamsových stovky kníh. Podľa vývojárov je táto literatúra dostatočná nato, aby našli potrebné informácie aj nato, aby sa vo voľnom čase pobavili.

Steve Jobs – podnikateľ, zakladateľ spoločnosti Apple, NeXT a Pixar
Zdá sa, že všetci členovia rodiny Steva Jobsa musia byť vybavení najmodernejšími gadgetmi a ani na okamih nedávajú ultratenkú a superchytrú techniku ​​z rúk. Ale nie je to tak.

Sám Jobs sa priznal, že nepovoľuje svojim deťom používať iPad. Snažil sa ich naučiť živej komunikácii, preto sa rodina snažila tráviť večery spoločným jedlom a dlhými rozhovormi.

Mali títo mediamagnáti pravdu, keď obmedzovali prístup detí k internetu? Každý sa rozhoduje sám, či sa bude alebo nebude držať ich príkladu. Správnosť ich voľby bude možné oceniť až vtedy, keď ich deti vyrastú a začnú sa sami prejavovať v tomto svete.

Ale nikto nebude odporovať tomu, že uvedení podnikatelia a vývojári vedia o digitálnom svete viac ako my.
Možno preto už teraz myslia na budúcsnosť.