Bratislava 17. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot)
 
Deti sa hrajú v troskách budov zo sovietskej éry v Džalalabáde vedľa obrnených vozidiel, ktorá aj naďalej hrdzavejú na okraji mesta tri desaťročia po odchode sovietskych síl z Afganistanu. Neďaleko hlavného mesta v provincii Nangarhár sa tanky, bojové vozidlá, pechota a hydraulické zariadenia na odpaľovanie rakiet nachádzajú v havarijnom stave

lustračné foto

Mestské zábery zachytávajú opustený hotel, postavený sovietskymi vojakmi, skladisko zbraní a volejbalové ihrisko, a tiež bývale kino, ktoré bolo premenené na mešitu.
Bývalí zranený vojaci z oboch táborov sovietsko-afganskej vojny hovorili o svojej frustrácii kvôli neustálym bojom Afganistanu už po sovietskom odstúpení, ktoré sa skončilo 15. februára 1989.
Noor Rab, bývalý vojak afganských ozbrojených síl, sa sťažoval, že “všetci Afganci sú unavení životom vo vojne”.
“Je to takmer 40 rokov, čo som nezažil žiadny pokojný alebo dobrý deň alebo pekné okamihy vo svojom živote, len som videl nekončiacu vojnu,” uviedol bývalý mudžahedín Jamil Mudžahíd.
Sovietsko-afganská vojna trvala od decembra 1979 do februára 1989, keď sovietske sily bojovali proti mudžahedínom, teda partizánskym silám, podporovaným USA a ďalšími západnými mocnosťami.
Po stiahnutí sovietskych vojsk konflikt pokračoval v podobe afganskej občianskej vojny, ktorá mala rôzne stupne intenzity až do invázie USA v roku 2001.

 
Príspevok 30 rokov po stiahnutí vojsk z Afganistanu. Ruské budovy sa rozpadli a tanky zhrdzaveli zobrazený najskôr Hlavné správy.