Bratislava/Trenčín 23. marca 2019 (HSP/NaPalete/Foto: Juraj Zermegh)
 
Kalmus musel byť poriadne v šoku

Na snímke pani z Trenčína vyhrešila Kalmusa ako malé dieťa. Foto: Juraj Zermegh

Fotograf Juraj Zermegh zverejnil na sociálnej sieti status, kde opísal incident, ktorého svedkom sa stal po odhalení pamätníka venovaného zavraždenej dvojici Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej na Štúrovom námestí v centre Trenčína. Jeho autorom je kontroverzný umelec a aktivista Peter Kalmus, známy z káuz ničenia historických pamätníkov. Práve on sa stal terčom slovného útoku staršej Trenčanky, ktorá svedkov incidentu zaujala svojou úprimnosťou a razantosťou.
„Ty vred slovenského národa, za to, čo si si dovolil povedať o Ľudovítovi Štúrovi, by si nemal stáť na ‘jeho’ námestí, ale sedieť v base!“ adresovala ostré slová Kalmusovi. Reagovala tak na umelcov výrok, ktorý minulý rok vyslovil na adresu velikána slovenských dejín – Štúra nazval „odporným antisemitom“ a „antihumanistom“. Podľa fotografa zostal Kalmus zaskočený. „Nezmohol sa ani na slovo a prášil kade ľahšie,“ uzavrel svoj status Zermegh.
Kalmusov pamätník vyvolal medzi Trenčanmi rozporuplné reakcie. Z internetového hlasovania o ňom vysvitlo, že až 90 percent účastníkov ankety s umiestnením diela v Trenčíne nesúhlasí. Prevládali názory, že zavraždení nemajú s mestom nič spoločné a ich pamätník pod hradom Matúša Čáka nedáva zmysel. Mnohým prekáža aj osoba autora pamätníka.
http://
Príspevok zobrazený najskôr Hlavné správy.