20. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Lionel Cironneau)

Kto by si neprial mať ideálne zorganizovaný život? Britskí vedci určili najlepšiu dobu pre rôzne aktivity.
Ilustračné foto

Počatie dieťaťa
Britské združenie pediatrov upozorňuje, že deti sú zdravšie, ak ich počatie prišlo na konci leta alebo na začiatku jesene ako detí z iných skupín. Lekári to vysvetľujú tým, že organizmus matky je lepšie pripravený na tehotenstvo po slnečnej sezóne, ktorá je bohatá na vitamíny, zatiaľ čo dieťa, ktoré sa narodilo na konci jari alebo začiatkom leta, je od svojich prvých dní viac vystavené prírodnému svetlu a čerstvému ​​vzduchu.

Svadba
Štatistika neúprosne dosvedčuje, že čím je manželský pár mladší, tým je rozvod pravdepodobnejší. Sobáše uzavreté vo veku 18 až 25 rokov sú zodpovedné za 60 percent všetkých rozvodov, zatiaľ čo sobáš uzavretý vo veku od 35 rokov (aspoň v prípade jedného z partnerov) má 80% šancu na úspech.

Váženie
Vážiť by sme sa mali pred raňajkami, po tom čo sme boli na záchode. Práve vtedy je váha najneutrálnejšia, zatiaľ čo počas dňa človek naberie alebo zhodí v priemere 2% svojej hmotnosti vďaka jedlu, prítomnosti tekutín v tkanivách a pod.
Pozorovanie hviezd
Amatérski astronómovia radia sledovať hviezdy skoro ráno pred úsvitom. Krajina sa totiž stihne ochladiť a rušenie spôsobené stúpaním tepelných prúdov je minimálna. Okrem toho ráno sa už väčšinou usadí prach a znižuje sa rušivé žiarenie z okien a verejného osvetlenia.

Nákup obuvi
Nohy k večeru aspoň trochu opúchajú všetkým. Aby sa pohodlné topánky, ktoré sme si kúpili ráno, večer nestali mučiacim nástrojom, je lepšie mať túto skutočnosť na pamäti a navštíviť obchod s obuvou poobede alebo večer pred jeho zatvorením.

Nákup alebo predaj nehnuteľnosti
Najhoršia doba pre vystavenie vašej nehnuteľnosti pripadá na obdobie letných dovoleniek a vianočných prázdnin, kedy sa potenciálny kupujúci väčšinou nachádzajú mimo mesto. V lete a zime sa predajcovia netešia veľkej pozornosti zo strany kupujúcich, a preto sú často pripravení na zníženie ceny alebo na iné ústupky.

Šťastie
Naše biorytmy sú úzko spojené s ranným slnkom a pocitom poriadneho odpočinku po dlhom nočnom spánku. Práve o ôsmej ráno respondenti počas prieskumu uvádzajú najväčší počet pozitívnych odpovedí. V túto dobu sú naše parametre životných funkcií v najlepšej kondícii.

Zaspávanie
Nerina Ramlakhanová, odborníčka na výskum spánku z nemocnice Nightingale, sa domnieva, že “sovy”, ktoré zriedkakedy líhajú pred polnocou, riskujú, že sa stanú obeťami takých chorôb, ako sú depresie, chronický únavový syndróm, fibromyalgia a pod. Podľa odborníčky je to spojené s tým, že od 11 hodín večer je náš organizmus nastavený na “reštartovanie”, čo má pripadnúť na fázu hlbokého spánku. V tomto prípade si človek odpočinie oveľa lepšie a dôjde k zlepšeniu emotívneho, fyzického a intelektuálneho stavu.

Nákup leteniek
Správcovia letenkových portálov tvrdia, že letenky bývajú najlacnejšie v utorok, stredu a sobotu. Tieto dni sú nejnepopulárnějšie medzi turistami, zatiaľ čo na piatok a nedeľu pripadá najväčší dopyt, ktorý spôsobuje rast cien leteniek.

Rybárčenie
Medzi 4-6 ráno. Ryba sa za prvé vtedy prebúdza a ide sa naraňajkovať k tebe na háčik. Za druhé slnko sa ešte poriadne nerozpálilo a teplota vzduchu sa preto nemení, vzduch nie je v pohybe, vietor tak nefúka a na vode nie je žiadne čerenie alebo vlny. Plavák preto pokojne spočíva na zrkadlovej hladine.

Lichôtky kolegom
Vedci z Nagoyského technologického inštitútu došli k záveru, že keď ľuďom zalichotíme, tak sa zvýši ich pracovný výkon. Podľa profesora Norihira Sadata chvála je pre ľudský mozog rovnako tak cenná odmena ako desaťpercentné zvýšenie platu.

Sex
Sexuologička Geraldine Myersová zverejnila v časopise British Medical Journal agregované štatistické údaje o dennom kolísaní testosterónu v ľudskom organizme. Zistilo sa, že úroveň testosterónu dosahuje maximálnych hodnôt ako u mužov, tak aj u žien o 5:48 ráno.

Prehliadka bytu pred jeho kúpou
Slnečné ráno pracovného dňa. Iba tak si môžete poriadne prehliadnuť byt so všetkými jeho nedostatkami a zhodnotiť výhľad a hluk z ulice. Aby ste zistili, ako je to s parkovacími miestami, tak samozrejme radšej príďte večer.

Tréning
Fyziológovia sa už dávno zaujímajú o prekvapivý fenomén: 80% všetkých olympijských rekordov pripadá na začiatok večera medzi 17. a 18. hodinou. Teraz s určitosťou zistili, že práve v tomto čase pľúca pracujú na najvyšší výkon, pretože okolité svaly sa počas dňa precvičili a rozohriali, ​​priedušky sú maximálne čisté a úroveň kyslíka v krvi sa rýchlo zvyšuje počas fyzického výkonu.

Pohovor
Denná doba medzi desiatou ráno a poludním je ideálny čas, kedy personalista už nedrieme, ešte nie je hladný a takmer sa neunavil, pracovná náplň v kancelárii ešte nedosiahla svoj vrchol.