17 faktov, vďaka ktorým uvidíte dejiny trochu inak

Svet 18. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
V dejinách ľudstva je doteraz veľa tajomstiev a záhad, ktoré vedci ešte majú rozlúštiť. Avšak aj bez toho máme dostatok faktov, udalostí a osobností, ktoré nás môžu prekvapiť a dokonca nám ukázať udalosti z iného hľadiska.

Ilustračné foto

Portál AdMe.ru uverejnil zbierku faktov, ktoré rozširujú naše znalosti dejín.
1. Lov na mamuty nebol pravdepodobne bežným javom pre človeka z doby paleolitu. Ľudia pravdepodobne vyhľadávali už mŕtve zvieratá, aby si vzali mäso, kožu a kosti.
2. 3 z 10 najkrvavejších vojen v dejinách sa odohrali na území Číny.
3. Pečať na hrobke faraóna Tutanchamóna zostala neporušená v priebehu 3255 rokov!
4. Najmladší rímsky pápež mal 11 rokov.
5. Nie je presne známe, kto rozbil sfinge nos. Existuje zobrazenie sfingy bez nosa datované rokom 1737, teda 60 rokov pred vylodením Napoleonových vojakov v Egypte.
6. V čase osláv 100. výročia Vlasteneckej vojny z roku 1812 boli v Ruskej ríši nájdení nielen živí svedkovia týchto udalostí, ale dokonca účastníci Borodinskej bitky.
7. Autor preslávených filozofických traktátov o výchove – Jean Jacques Rousseau – dal všetkých svojich 5 detí do sirotinca.
8. Vo Veľkej Británii sa doteraz zachováva kúsok torty zo svadby kráľovnej Victorie a princa Alberta. Svadba sa konala v roku 1840.
9. George Washington, jeden z najznámejších prezidentov USA, nikdy nebýval v Bielom dome. V tom čase ešte nebol postavený.
10. Maliar Samuel Finley Breese Morse dostal príliš neskoro správu o náhlej chorobe svojej manželky a nestačil k nej prísť do jej smrti. Preto začal skúmať spôsoby rýchleho prenosu informácie na diaľku.
11. Na jeseň 1914 pri ofenzíve nemeckých vojsk na Paríž bolo 5000 francúzskych vojakov presunutých v noci na frontu parížskymi taxíkmi.
12. Sovietski archeológovia otvorili Tamerlánovu hrobku 20. júna 1941.
13. V roku 1947 ešte platil vo Veľkej Británii prídelový systém. Vláda musela vyčleniť dodatočné prídelové lístky na ušitie šiat pre Alžbetu II.
14. Prvý človek vo vesmíre – Jurij Gagarin – neriadil loď Vostok 1. Celý let prebiehal v automatickom režime.
15. Posledný trest smrti bol v Západnej Európe vykonaný nie pomocou jedu alebo strelnej zbrane. Odsúdenca popravili gilotínou. Stalo sa to v roku 1977.
16. V roku 1969 došlo ku krvavému konfliktu medzi Salvadorom a Hondurasom. Formálnou zámienkou sa stali napínavé futbalové stretnutia v kvalifikácii na MS 1970.
17. Jimmie Nicol je britský hudobník, ktorý bol formálne 5. členom skupiny The Beatles. Nahradil Ringa Starra v 8 koncertoch tejto skupiny v Hongkongu, Dánsku, Holandsku a Austrálii, aby nebola koncertná šnúra prerušená.
 
Príspevok 17 faktov, vďaka ktorým uvidíte dejiny trochu inak zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)