Washington 22. december 2017 (HSP/NYT/Foto:Screenshot YouTube)
 
Len 20-ročná žena z Minnesoty, ktorej snaha o internetovú slávu spôsobila tragédiu, keď zastrelila svojho priateľa počas natáčania videa na YouTube, bola uznaná vinnou z vraždy druhého stupňa
Na snímke Monalisa Perezová

V júni Monalisa Perezová z Halstadu v Minnesote strelila svojho priateľa Pedra Ruiza III. Ten v ruke držal hrubú knihu, o ktorej veril, že dokáže zastaviť guľku. Avšak náboj prešiel knihou a vstúpil do hrudi Ruiza, čo sa pre 22-ročného muža stalo smrteľným. Počas nasledujúcich niekoľkých dní si videá na YouTube, ktoré predtým Perezová zverejnila so svojím priateľom, získali veľkú pozornosť – ale nie z dôvodov, v ktoré dúfala.
Miestne správy v médiách uviedli, že dohoda o vine a treste požaduje, aby Perezová strávila 180 dní vo väzení, po čom bude nasledovať 10-ročný podmienečný trest, hoci The Pioneer Press uvádza, že konečné slovo o jej osude má sudca. Správy tiež uviedli, že dohoda Perezovej bráni, aby zarábala peniaze na danom videu a tiež jej zakazuje držať strelné zbrane po zvyšok svojho života.
Prokurátori očakávajú, že odsúdená bude vo februári. Ak bude odsúdená za vraždu druhého stupňa v súdnom procese, môže čeliť až 10 rokom väzenia, pokute až do výšky 20 000 dolárov alebo obom trestom súčasne.
Večer 26. júna povedala Perezová vyšetrovateľom, že postrelila Ruiza, zatiaľ čo držal na hrudi približne tri centimetre hrubú knihu. Popísala, že použila strelnú zbraň, ktorá sa zhodovala so zbraňou nájdenou na mieste činu – zlatú pištoľ typu “Desert Eagle”.

Aby ju Ruiz presvedčil stlačiť spúšť, ukázal jej knihu, do ktorej strelil predtým, povedala vyšetrovateľom. Guľka totiž neprešla celou knihou, čo páru dodalo odvahu robiť ďalšie testy. “Naozaj neviem, čo si mysleli,” uviedol v predchádzajúcom rozhovore šerif Jeremy Thornton. “Nerozumiem mladšej generácii, ktorá sa snaží získať 15 minút slávy.”