Ankara 11. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot-Sputniknews)

Zábery natočené v sobotu ukazujú posledné zábery starovekého tureckého mesta Hasankeyf v provincii Batman. Mesto bude čoskoro zaplavené po vyplnení nádrže priehrady Ilisu na rieke Tigris

Mesto Hasankeyf v Turecku

Staroveké mesto bolo založené pred 12 000 rokmi, podľa neolitických pozostatkov nájdených na mieste.

Priehrada, ktorá je súčasťou juhovýchodného anatolského projektu (GAP), bude údajne generovať približne 1 200 megawattov elektriny.

V Turecku a Iraku to však vyvolalo kritiku, pretože sa očakáva, že potom, čo sa 10. júna priehrada naplní, vytesní to tisíce ľudí a potopí mesto Hasankeyf.

V roku 1978 bolo mesto Hasankeyf, ktoré sa nachádza na brehu rieky Tigris, a okolitá oblasť, vyhlásené ako “prvý stupeň archeologického náleziska” Tureckým Najvyšším pamiatkovým ústavom.

V sobotu sa v tureckom meste Hasankeyf v provincii Batman zhromaždili ľudia, ktorí demonštrovali proti naplneniu priehrady Ilisu na rieke Tigris.

Poslankyňa Julia Wardová, ktorá sa zúčastnila akcie, povedala: “Keď zmizne, nezmizne len pre ľudí z Hasankeyf, zmizne pre celý svet, pre každého.”

V Iraku vyjadrila vláda obavy z nedostatku vody po tom, čo Turecko začalo plniť priehradu vlani v lete. V júni minulého roka Turecko dočasne zadržiavalo vodu po sťažnostiach z Iraku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj