Bratislava 29. októbra 2018 (HSP/Foto: BG)
 
Uplynulo už 100 rokov odkedy Slováci a Česi žijúci v Amerike volali po slobode a samostatnom štáte.  Aj vďaka ich odhodlaniu sa podarilo v roku 1918 podpísať dohodu v americkom Pittsburghu, ktorá položila základy samostatného a demokratického Československa

Na snímke Adam Sterling

Počas leta aj tento sviatok, rovnako ako výročie SNP oslávili Američania veľmi netradične. Americkí diplomati a pracovníci veľvyslanectva sa vydali karavanom naprieč Slovenskom. Počas 17 dní navštívili až 26 miest.
Cieľom bolo stretnúť a rozprávať sa s ľuďmi o našich spoločných príbehoch a nadviazať na ne novými. Tisícky miestnych ľudí využili možnosť porozprávať sa o svojich predkoch či osobných skúsenostiach s Amerikou a vyjadriť, čo pre nich znamená sloboda. Rozhovory sú podľa veľvyslanca Adama Sterlinga dôkazom toho, že Slovensko a naše spoločné vzťahy majú sľubnú budúcnosť.
„Videli sme tiež na vlastné oči, že obyvatelia Slovenska si naďalej vážia a cenia tvrdo nadobudnutú slobodu a samostatnosť. Demokratické spoločnosti závisia od vôle obyčajných ľudí brániť a uplatňovať svoje slobody. Spoločné odhodlanie udržiavať tieto slobody je pilierom transatlantického spoločenstva demokracií. Na niekoľkých miestach našej cesty sme sa zoznámili s jednotlivcami, ktorí uplatnili svoju slobodu prejavu, keď spochybnili naše vzájomné vzťahy a napadli základné demokratické hodnoty. Našli sme ale aj viacero odvážnych Slovákov – starostov, vojakov, študentov, akademikov, učiteľov a ďalších, ktorí neváhali verejne brániť naše spoločné hodnoty a dlhotrvajúce partnerstvo.“
„Odvaha byť slobodní“ spájala naše dva národy celé minulé storočie. Na základe toho, čo sme videli a počuli od ľudí na Slovensku je jasné, že odvaha a odhodlanie udržať slobodu sú stále živé aj v tomto storočí. Som presvedčený, že hodnoty demokracie a slobody budú naďalej motorom úspechu Slovenska ako prekvitajúceho, samostatného, demokratického národa a zároveň podporia naše dlhodobé priateľstvo na ďalších sto rokov, ba aj dlhšie, napísal americký veľvyslanec.
Jedným z jednotlivcov, ktorý si pri stretnutí s americkým karavanom uplatnil slobodu prejavu, aby spochybnil základné demokratické hodnoty, bol aj prezidentský kandidát Štefan Harabin. O ich stretnutí sme písali tu.
 
Viac vo videu

 
Príspevok 100. výročie vzniku Československa si pripomenulo aj Americké veľvyslanectvo. Zhodnotilo svoju púť s karavanom a upozornilo aj na ľudí, ktorí zneužili slobodu prejavu a napadli základné demokratické hodnoty zobrazený najskôr Hlavné správy.