10 zdravotných prínosov obyčajnej uhorky, o ktorých ste zrejme nevedeli

Uhorku väčšina z nás považuje za obyčajnú zeleninu vhodnú do čerstvých šalátov alebo na zaváranie, no ani len netušíme o všetkých jej úžasných efektoch na náš organizmus.

Dnes vám prezradíme 10 prínosov, ktoré pre vaše zdravie dokáže robiť tento druh zeleniny. Od dnes sa na uhorku zrejme budete dívať úplne inak ako doteraz.

1. Zmierňuje bolesti kĺbov pri dne a artritíde

Uhorka je výborným zdrojom kremíka. Ten je známy tým, že podporuje zdravie kĺbov posilňovaním chrupaviek a spojivového tkaniva.

2. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Účinné látky v uhorke, známe pod názvom steroly, pomáhajú znižovať vysokú hladinu cholesterolu v krvi.

3. Pomáha pri chudnutí

Vďaka svojmu nízkemu obsahu kalórií a vysokému podielu vody, uhorka je ideálnou potravinou pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

4. Podporuje trávenie

Vysoký podiel vody a vlákniny v uhorkách sú veľmi efektívne pri zbavovaní tela toxínov z tráviaceho traktu. Okrem toho výborne podporuje trávenie.

5. Predchádza bolestiam hlavy

Uhorka obsahuje adekvátne množstvo sacharidov a elektrolytov, ktoré sú užitočné tak pri znižovaní pocitov hladu, ako aj pri bolestiach hlavy.

6. Bojuje s rakovinou

Polyfeloly v uhorke nazývané lignany sa ukázali ako potenciálne schopné znižovať riziko niektorých druhov rakoviny.

7. Rehydratuje a remineralizuje telo

Uhorky obsahujú až 95% vody. Tým udržujú telo dobre hydratované, zbavujú ho škodlivín a dopĺňajú potrebné minerálne látky.

 8. Podporuje zdravé a lesklé vlasy

Obsah kremíka a síry v uhorkách zlepšuje kvalitu vlasov a stimuluje ich rast.

9. Lieči cukrovku

Uhorka obsahuje hormón, ktorý je potrebný pre bunky pankreasu pri produkcii inzulínu. Ukázalo sa, že konzumácia tejto zeleniny pozitívne vplýva na pacientov s diabetom.

10. Kontroluje krvný tlak

Uhorky a vyznačujú vysokým podielom draslíka. Jeho dostatok v organizme zabezpečuje udržiavanie optimálneho krvného tlaku.