Peking 19. novembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik/ Iliya Pitalev)

Už viac ako rok si Ruska Maria Pipenková prenajíma byt v malom mestečku v Udanských horách a zvyká si na čínsky spôsob života. A ten sa značne líši od toho, na ktorý sme zvyknutí. Zvlášť na vidieku. O tom, čo bolo pre Máriu v Číne najťažšie, sa dozviete v našom materiáli.
Ilustračné foto

Číňania sa zriedka pozývajú vzájomne na návštevu – je to veľmi náročné, pretože podľa tradície sa hostina musí skladať z mnohých chodov. Ak sa priatelia chcú zísť, väčšinou jedia spoločne v reštaurácii. Nie je to drahé, a to aj napriek tomu, že podľa čínskej tradície “pozývajúci platia za všetkých”.
V mnohých domoch nie je WC ani sprcha. Okrem domov s mnohými bytmi je v Wu-tangských horách mnoho prízemných domov, podobných betónovým krabiciam. Vnútorné vybavenie je sparťanskej, ale dvoma povinnými atribúty sú hieroglyfy a portrét Mao Ce-tunga. Záchody sú v takýchto domoch väčšinou vonku, sprcha vôbec nie je.
Ale aj keď je byte WC, nemusí v ňom byť záchodová misa. Dokonca aj v modernejších domoch s mnohými bytmi vás môže čakať v kúpeľni prekvapenie. Je to záchodová misa. Presnejšie povedané jej absencia, pretože čínska záchodová misa nemá klasické sedátko a je zabudovaná do podlahy. Vraj je to oveľa zdravšie pre trávenie.
Voda zo sprchy tečie priamo na podlahu. Vane sú len vo veľmi drahých hoteloch a zrejme ich majú bohatí Číňania vo veľkých mestách. V bytoch sa používa iba sprcha (Číňania sa nesprchujú ráno, ale večer), ktorá je priamo nad podlahou.
Kuchyne sú väčšinou veľmi malé. Nie sú to kuchyne, ale kuchynky. Je tam miesto len pre drez, dve skrinky a sporák. Sporák je vždy plynový, čo je spojené s tým, že k príprave jedla vo Wooku, čo je veľká panvica s vysokými stenami (práve také jedlá tvoria základ čínskej kuchyne), treba silný plameň. Pritom ústredné zásobovanie plynom tiež nie je. V kuchyniach stoja plynovej bomby (nádrže) so skvapalneným plynom.
Nezávisle na tom, na akom poschodí sa byt nachádza, okná a balkóny sú zamrežované. Samotní Číňania hovoria, že v prvom rade inštalujú mreže nie proti zlodejom, ale preto, aby deti nepadali z okien. A ešte prakticky v každom dome je vrátnik alebo brána, ktorá sa zamyká na noc.

Ústredné ohrievanie vody tu nie je, preto sú v kúpeľniach ohrievača vody. Ďalším nevyhnutným atribútom čínskej kúpeľne sú vykurovacie svietidlá na strope. Prečo?
Pretože na juhu Číny (kam patrí aj Stredná Čína) v domoch nie je vykurovanie. Žiadne. Číňania riešia tento problém tak, že zostávajú doma vo vonkajšom odeve a obyvatelia betónových krabíc si vôbec nerobia starosti: ak treba postavia si vnútri ohnisko na drevo.