Princeton 20. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 

Niekedy sa rozšírené omyly tak pevne zakoreňujú v našom vedomí, že ich automaticky považujeme za pravdu.

Ilustračné foto

1. Tekutý piesok dokáže úplne pohltiť človeka alebo zviera
Veľmi dobre to poznáme z filmov: dostať sa do tekutého piesku je istá smrť, ak vedľa vás nie je obetavý priateľ s dlhým lanom.
V skutočnosti je tekutý piesok zmesou piesku a vody. Pretože hustota tejto zmesi je väčšia než hustota vody, človek, ktorý sa ocitne v piesku približne po hrudník, bude plávať v takej polohe ako plavák. Ľudia, uväznení v tekutom piesku, si musia ľahnúť na chrbát, aby rozložili váhu, a jednoducho čakať, až odtečie voda.
 
2. Кáva sa nerobí z bôbov, ale zo semien
Navzdory zakorenenému názoru sa káva nevyrába z bôbov, ale zo semien rastliny. Kávovník — to je druh večne zelených rastlín, ktorých jasne červené plody obsahujú semena. Z nich sa po ďalšom spracovaní získavajú kávové zrná, na ktoré sme si všetci zvykli. V stutočnosti nemá káva s bôbovitými rastlinami nič spoločné.

 
3. Vitamín C pomáha bojovať proti nachladeniu
Vedecké výskumy ukazujú, že ľudia pravidelne užívajúci vitamín C trpia ochorením z nachladnutia rovnako často ako ostatní a neexistujú žiadne dôkazy vplyvu vitamínu C na vírusy.
Nachladnutie — to je infekcia vyvolaná vírusmi a okrem očkovania proti chrípkovému vírusu žiadne lieky k jej prevencii zatiaľ neexistujú. Je možné iba uľahčiť priebeh príznakov.
Jediné odporúčanie —  kľud a väčšie množstvo tekutín.
 
4. Tučniaky sú monogamné a nachádzajú si partnera na celý život
V skutočnosti sú tučniaky iba periodicky monogamné. Naozaj trávia s tým istým partnerom deň i noc, ale iba v období rozmnožovania, ktoré trvá okolo 20-30 dní, a asi 2 mesiace, kedy kŕmia svoje mláďatá a starajú se o ne. Ostatnú dobu sa môžu vôbec nevidieť a dokonca v zime migrovať do úplne rôznych miest.
Znie to trochu smutne, ale v skutočnosti tučniaky trávia väčšinu života osamelo.
 
5. Vyhoľovanie vlasov spôsobuje ich hustejší rast
Navzdory rozšírenému omylu vyhoľovanie vlasov nemá žiadny vplyv na ich následný rast, hustotu a silu. Opakovaný rast vlasov je určovaný iba vnútornými faktormi ako sú gény a hormóny.
Na základe čoho vznikol tento mýtus? Keď vlasy začínajú odrastať, ich končeky sú stupené a preto sa zdajú silnejšie, ale v skutočnosti je to iba ilúzia.
 
6. Мuži myslia na sex každých 7 sekúnd
Existuje názor, že muži majú príliš často frivolné myšlienky, ale nie je to nič iné než legenda. Podľa výsledkov výskumov nie je žiadny rozdiel medzi tým, koľko času strávi muž alebo žena myšlienkami na sex, a samozrejme to nebýva každých 7 sekúnd. Bolo by zaujímavé zistiť, ako autori tohoto mýtu vôbec mohli dôjsť k takej štatistike.
 
7. Námesační ľudia sa nedajú zobudiť

Aj keď sa málokto v živote stretáva so somnambulizmom, mnohí počuli mýtus o tom, že námesačných ľudí nesmieme v žiadnom prípade budiť. V skutočnosti keď ich zobudíme, samozrejme budú prekvapení a v rozpakoch, ale nič zlé sa nestane. Omnoho viac šancí, že sa môžu napríklad zraniť, je v prípade, že sa budú prechádzať v spánku.
 
8. Маrs je červená planéta
Mars, ktorý je často nazývaný „červenou planétou” má vo svojej atmosfére veľký obsah prachu z oxidov železa. Práve preto sa farba planéty na veľkú vzdialenosť môže meniť od ružovej až do hnedej. V skutočnosti je Mars skôr zlatohnedý.
 
9. Gajdy pochádzajú zo Škótska

Mnohí sú presvedčení, že gajdy sú škótskym nástrojom a tam tiež vznikli. V skutočnosti gajdy rovnako ako mnoho iných hudobných nástrojov prišli do Európy z prednej Ázie. Podľa jednej z verzií sa gajdy dostali do Škótska vďaka Vikingom.
 
10. Signál SOS sa prekladá ako „zachráňte naše duše”
Veľmi rozšírený je mýtus o tom, že medzinárodný signál v núdzi — SOS — je skratka anglickej vety «save our souls» — zachránte naše duše. V skutočnosti signál nemá s týmito slovami nič spoločné. Bol tak vytvorený jednoducho preto, že v Morzeovej abecede je veľmi jednoduché ho vysielať v prípade núdze.
 
Príspevok 10 omylov, ktoré sme si od detstva zvykli považovať za pravdu zobrazený najskôr Hlavné správy.