10 mýtov o Číne, ktoré sú ďaleko od pravdy

Peking 21. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Cestovateľka a učiteľka kung-fu Maria Pipenková sa pre portál Bright Side pokúsila vyvrátiť všetky známe klišé, ktoré nám prídu na um, keď sa spomenie Čína. 
Ilustračné foto

1 . Číňanom chýba slušné správanie – Ide o náš západný názor na etiketu. Veľká väčšina Číňanov má príkladné správanie. Majú svoj vlastný súbor zvykov, spôsobov, ktoré nám často chýbajú. Im sa napríklad zdá veľmi hrubé fúkanie nosa do vreckoviek alebo, prípady, keď necháte svojho partnera alebo priateľa zaplatiť v reštaurácii. Zdvorilý Číňan si toto nedovolí.
2. Krutí Číňania jedia mačky a psy – “Nejdem sa s nikým hádať o tom, prečo sa u nás považuje jesť kravy alebo ošípané za lepšie. Jednoducho citujem jedného z mojich čínskych študentov: “Ako by som mohol jesť psa? Sú to naši priatelia! Áno, niekedy jedia v Číne psy, ale počet ľudí, ktorí to robí, je mimoriadne malý,” hovorí Pipenková.
3. Všetci Číňania sú vzrastom nízki – Táto charakteristika je v podstate pravdivá. Súvisí to s ich stravou v minulosti, ale v posledných 20 rokoch sa ich životná úroveň zlepšila a odráža sa to aj na pomaly sa zvyšujúcej priemernej výške.
4. Čínsky tovar je nekvalitný – Samozrejme, veľa lacných čínskych výrobkov je nekvalitných, ale ak sa pozriete na etikety na takmer všetkých známych značkách, uvidíte, že na nich sú vytlačené nápisy – vyrobené v Číne. Kvalitu takmer stále definuje objednávateľ, nie výrobca.
5. Čína je lacná krajina – Medzi veľkými mestami a provinciami je obrovský rozdiel v nákladoch. V centrálnej Číne si môžete prenajať veľký apartmán za 200 dolárov, ale v Šanghaji budete mať problém nájsť aj ten malý za 500 dolárov. Jediná vec, ktorá je tu naozaj lacnejšia ako na západe, je jedlo.
6. Číňania jedia len ryžu – Ľudia, čínska kuchyňa je jednou z najrozmanitejších na svete – dokonca aj pestrá škála zeleniny či korenín je oveľa väčšia ako u nás, nehovoriac o spôsoboch varenia. Čínska kuchyňa je nekonečný zoznam možností v závislosti od sezóny a regiónu.
7. Veľmi tvrdé tresty za drogové zločiny – Väčšina cudzincov je rozhorčená a na rozdiel od iných bodov môjho zoznamu je to pravda. Čína je drsná k drogám, tresty sa pohybujú od dlhého väzenia až po trest smrti. Nie je to však rozmar, ale nutnosť. Na prelome 20. storočia asi tretina čínskeho obyvateľstva bola závislou od ópia, takže nie je prekvapením, že čínska vláda urobí všetko, aby zabránila tomu, aby sa to zopakovalo.
8. Všetci Číňania sú kung-fu majstri – “Správne, a všetci Američania milujú hamburgery,” reaguje Pipenková. Kung fu je skutočne súčasťou čínskej kultúry: žiadny film alebo televízna relácia sa nezaobíde bez bojov kung-fu. Počet fanúšikov tohto športu je oveľa väčší ako na západe, ale väčšina z nich zostáva na pomerne nízkej úrovni. Môžeme to porovnať s basketbalom v USA.
9. Politika jedného dieťaťa – “Väčšina mojich čínskych priateľov má súrodenca, a niektorí aj dvoch,” hovorí cestovateľka. Pravidlo jedného dieťaťa platí najmä vo veľkých mestách a čínski vládni predstavitelia od neho pomaly upúšťajú. Rodičia istý druh pokuty, keď zaregistrujú druhé (alebo tretie) dieťa, ale vo veľmi veľa prípadoch to urobia radi.
10. Číňania sú si veľmi podobní – Malajzijčan a singapúrsky Číňan sú naozaj odlišní, rovnako ako severný a južný kontinentálny Číňan. “Je to všetko o tom, ako pozorovať svoje okolie – rýchlo si všimnete ich rôznorodosť.”

“Ja osobne zbožňujem všetko čínske a vždy ma zarmúti, ako môže zlý prvý dojem viesť k nedorozumeniu. Takže som sa rozhodla zhromaždiť všetky stereotypy a pokúsiť sa ich prelomiť”, uzatvára svoje rozprávanie Pipenková.

ZDROJ >>

Komentujte :)