Bratislava 14. októbra 2018 (PR článok/Foto:Rej)
 
Premýšľate nad tým, že si zaobstaráte sušičku na bielizeň, pretože si chcete ušetriť čas a robotu s vešaním prádla, sušením, či žehlením? Výborne. Kvalitná sušička bielizne je naozaj výborný pomocník. Viete, že prvá ručne poháňaná uzrela svetlo sveta už v roku 1800, a prvá automatická prenikla na trh v roku 1938? Nie? Tak to už viete, ale pravdu povediac, toto pri výbere sušičky nezohráva žiadnu úlohu

Ilustračné foto

Poďme sa teda radšej pozrieť na pár dôvodov, prečo si ju zaobstarať. A aby vás neskôr nič pri nej neprekvapilo, tak kuknite jedným očkom aj na to, čo v nej sušiť určite nebudete – nech viete do čoho idete.
 
10 dôvodov, ktoré vás presvedčia prečo siahnuť po sušičke bielizne
1. Tak po prvé, sušička vás zbaví hneď niekoľkých činností. Napríklad prenášania bielizne hore dole po domácnosti, ale aj vešania a zbierania prádla zo šnúry či sušiaku. A čo také žehlenie? Jasné, „spústu“ oblečenia sušička vyžehlí za vás.
2. Po druhé, sušiak na bielizeň môžete zbaliť a posunúť inde do rodiny. Hlavne v menších bytoch tak ušetríte kvantum miesta. A keď balkón konečne zbavíte negustióznych šnúr, môžete nasadiť muškáty.
3. Po tretie, prádlo zo sušičky je zbavené alergénov. Akých? Tak napríklad ide o zvyšky pracích prostriedkov, prach… A keď ho nevystavíte vonku, zabránite aj prieniku rastlinného peľu do vašej bielizne.
4. Potrebujete niečo z čerstvo vypraných vecí na seba? V pohode, sušička v prípade potreby veľmi rýchlo usuší inkriminovaný kus oblečenia a vy si ho môžete za chvíľku obliecť.
5. Dokáže prádlo dobre prevzdušniť, našuchoriť, dokonca aj zbaviť pachov (ak teda vaša potenciálna sušička bude disponovať aj parným programom).
6. Máte doma zvieratko? Teraz nemyslíme manžela, či manželku, ale ozajstné zviera, ktoré zanecháva na oblečení chlpy? Už vás nebaví do úmoru sa „hladkať“ lepiacimi valčekmi? Tak vedzte, že dnešné sušičky majú také jemné filtre, že si poradia aj s tými najneviditeľnejšími na vašom oblečení.
7. Sušením na slnku sa farby strácajú a blednú. Toto v sušičke nehrozí.
8. Nemusíte pri praní používať aviváž. Sušička vašu bielizeň dokonale zmäkčí aj bez použitia tejto chémie.
9. Vlhké steny, rosenie okien. Tak tomuto sa môžete pomocou sušičky vyhnúť. Tie totiž disponujú kondenzátormi, ktoré vlhkosť premenia na paru a skvapalnia.
10. Ako v zime tak, i v lete bude vaše prádlo rovnako usušené a vy nebudete musieť riešiť, že či svieti slnko, mrzne alebo fúka (a vy nebudete musieť nahánať spodnú bielizeň po susedovej záhrade či pod balkónom).
 
Čo do sušičky nepatrí
Každý odev, bielizeň, záves, či hračka by mala mať na sebe štítok a na ňom zobrazený symbol (piktogram), ktorý vám napovie, či je vhodný do sušičky (pokiaľ teda niekto nie je „šikovný“ a neodstrihne ho hneď ako príde domov z obchodu). Sušička má konkrétne štvorec s vpísaným kruhom. Ak je tento znak preškrtnutý – bielizeň do sušičky nepatrí. Kruh s jednou bodkou znamená, že sa dá sušiť šetrne pri menšej teplote (max. 60 stupňov) a kruh s dvoma bodkami značí, že ho môžete v pohode sušiť pri normálnych teplotách.

 
Čo z bielizne teda do sušičky nepatrí
1. Plavky – ale aj iné sťahovacie prádlo, vysoké teploty doslova zničia umelé vlákna a vaša pýcha (pretože ste stihli do nich schudnúť) sa už potom obliecť nedá – nič nevyzerá lepšie ako „ovisnuté“ plavky.
2. Podprsenky – toto jemné prádielko si v každej situácii potrebujú „zachovať svoju tvár“ – to znamená pružnosť a tvar, preto ich sušte zásadne iba na šnúre sušiaka.
3. Silonové pančuchy – taktiež jemný materiál, ktorý sa v teple môže zraziť a očká zažmolkovať až k neuvereniu. A na zahodenie samozrejme.
4. Plastové zipsy – niežeby neprežili proces sušenia vo vašej automatickej sušičke, problém je, že im sušenie pri vysokých teplotách vyslovene škodí a sú potom náchylné k lámaniu.
5. Ozdoby – kamienky, flitre, krajky a iné všakovaké ligôtky sa do sušičky veru nehodia. Takto vyšperkované oblečenie sa môže nenávratne zničiť. Možno to neplatí na všetky, preto vždy pre istotu hoďte očkom na štítok s pokynmi na sušenie.
6. Hodváb + vlna – máte obľúbený vlnený sveter alebo trendovú hodvábnu šatku či nebodaj župan? Neriskujte ich sušenie v sušičke. A ak aj áno, tak jedine v sušičke, ktorá má na to špeciálny program
7. Všitý molitan – alebo aj iný penový materiál sa teplom môže zraziť a oblečenie zdeformovať. Kde ho hľadať? Tak napríklad pod nášivkami či prešitými kusmi vašej koženky.
8. Guma – teplom stráca svoje vlastnosti, takže tričká s gumovou potlačou, pogumované a nepremokavé oblečenie do sušičky „neládujte“. Môže sa stať, že ho po vytiahnutí ani nespoznáte.
9. Termoprádlo či neoprén – oblečenie v špeciálnej úprave, to znamená napríklad také, ktoré má udržiavať teplo alebo ho odvádzať či pôsobiť antibakteriálne, sušička zničí.
10. Tenisky – keď zvyknete prať aj obuv, do sušičky ju potom nedávajte, môže sa zraziť, deformovať či inak zničiť (odlepiť podrážka a podobne).
 
Príspevok 10 dôvodov, prečo si zaobstarať sušičku prádla a 10 vecí, ktoré v nej sušiť určite nebudete zobrazený najskôr Hlavné správy.